איך מטפלים בעקיצת מדוזה?

מדוזה שלנו

מאת: דוב רשף (20.2.08)

מידי שנה מגיעות לחופי הארץ מכיוון דרום מיליוני מדוזות המהוות מטרד לחותרים, לשחיינים, לדייגים, לחברת החשמל ולמתקני ההתפלה שלחופי הארץ.
המדוזה נזכרת לראשונה במיתולוגיה היוונית והיא המפורסמת מבין האחיות-המפלצות הידועות בשם גורגונות, שראשן היה מעוטר בזר נחשים. המדוזה הייתה בת האנוש היחידה מבין האחיות ולכן כשנכרת ראשה, נולדו מדמה בעזרת אל הים פוסידון, שני בניה פרסאוס ופגאסוס. על פי האגדה, כל מי שהביט בראשה הכרות הפך לאבן. ראשה הכרות של מדוזה ניתן לאלה אתנה שקבעה אותו במרכז המגן שלה.
המדוזה שאנו מכירים היא בעל חי ימי, בעל גוף רופס דמוי סוכך, ללא עצמות ושלד. מערכת העצבים של המדוזה פרימיטיבית ומורכבת מגוש נוירונים המסוגלים לזהות אוכל, אור, צל וחום. גוף המדוזה הוא גם קיבתה והיא ניזונה מבעלי חי ימיים כמו דגיגים, פלנקטון ואינה בוחלת בבני משפחתה הזעירים.
מתחת לגוף המורכב מ-93 אחוז מים משתפל צבר של זרועות ציד היכולות להגיע לאורך של כמה מטרים. הזרועות מצוידות בתאים צורבים בעלי מנגנון מיוחד דמוי מזרק, המגולגל סביב שלפוחית הרעל. מגע בתא הצריבה גורם לשחרור המחט וזו מזריקה רעל לתוך הגוף הנוגע. הרעל נועד לשתק את טרפה של המדוזה.
המדוזה מתקדמת בים בעזרת הגלים והזרמים ומסוגלת לנוע למעלה ולמטה בעזרת  מים שהיא צוברת בבטנה ומשחררת בכיוון הרצוי.
חיי המין של המדוזה מסתכמים בכך שהזרעים והביציות שמפרישים הזכרים והנקבות 'נפגשים' במים ומפרים אלה את אלה. התא המופרה יוצר פוליפ  ששוקע ונצמד לקרקעית הים. אז משכפל עצמו הפוליפ למושבה ממנה נוצרת מאות מדוזות.

בעולם ידועים כמאתיים סוגי מדוזות והן מתקיימות במים מלוחים ומתוקים וכמעט בכל עומק. רוב המדוזות ארסיות והקטלנית ביותר היא מדוזה קטנטנה הנקראת 'צירעת הים'. מדוזה זו חיה במימי אוסטרליה ונחשבת לאחד מבעלי החיים הארסיים בעולם. מנת ארס שלה מסוגלת להרוג בן אדם בוגר תוך ארבע דקות בליווי כאבי תופת. הכאבים הם כה חזקים עד כי הקרבנות טובעים בים מההלם לפני שהרעל משפיע.

פיצוץ האוכלוסיה בים התיכון

צפון הים התיכון
דיג מופרז של טורפים כמו טונה, מקרלים וצבי ים, הותירה את המדוזות ללא אויבים טבעיים. עליית טמפרטורת מי הים, הזרמת ביוב וזיהום תעשייתי הגורם לגידול באחוז תרכובות החנקן והזרחן שבמים, הפכו את הים התיכון למקום מועדף על המדוזות. מחופי ספרד של הים התיכון התקבלו דיווחים על עלייה ניכרת במספר המדוזות. מקורן של מדוזות אלה באוקיאנוס האטלנטי ובים הקריבי והן הגיעו לאזור במי הנטל של אניות, המרוקנות את המים לפני שהן נכנסות לים התיכון דרך מיצר גיברלטר. שם, לחופי ספרד, הן מצאו מרק חמים של פלנקטון ואצות שגדלו על מים מועשרים בחנקות, שמקורן כאמור בביוב וזיהום.

המדוזה 'שלנו' – חוטית נודדת

מקורן של המדוזות המגיעות בקיץ לחופי הארץ בלהקות המונות מאות אלפי פרטים, הוא בים סוף ואבותיהן הגיעו אלינו מים סוף דרך תעלת סואץ. המפגש איתן פחות מסוכן ממפגש עם אחיותיהן האוסטרליות, אולם המגע עם הזרועות הצורבות אינו מעורר אהדה.
המדוזה שלנו יכולה להגיע עד לקוטר מרבי של 80 ס"מ ולמשקל של 40 ק"ג. מדוזות אלה זוהו על ידי ד"ר בלה גליל מהמכון הלאומי לאוקיאנוגרפיה. המדוזה נקראת חוטית נודדת :Rhopheilema nomadica galil .
nomadia נודדת –  היות והגיעה לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ לאחר שהתעלה הועמקה על ידי המצרים בשנות השבעים, galil      -לכבוד ד"ר גליל ולתפארת מדינת ישראל.
המדוזה בחרה להשתקע ולהקים משפחה באזור המזרחי של הים התיכון בזכות האקלים הנוח והעדר אויבים טבעיים.

פגיעות בעור

סימני הפגיעה:

שורת בליטות אדומות בעור מסודרות לפי קו זרועות הציד
עוויתות בשרירים
הבליטות בעור עלולות להתפתח לשלפוחיות מלאות נוזלים
כתוצאה ממגע מתמשך בארס, עלולים להתפתח בגוף תסמינים כמו חולשה, הקאות, כאבי ראש, סחרחורת, כאבי שרירים וכן שינוי בקצב הלב
דמעות, אף דולף וכאבים בזמן הנשימה

טיפול בעור פגוע:

1- ראשית יש לסלק את כל זרועות הרעל שנדבקו לעור כדי למנוע המשך הדקירות. יש להרים בעזרת מקל מעל העור את הזרועות ולא לנגב אותן.
2- לשטוף במי ים, לא במי ברז, את מקום הפגיעה בעור.
3- לנטרל את הרעל על ידי חומץ בריכוז % 5-10
4 – באין חומץ אפשר להשתמש בשתן גברים, מומלץ לא להשתמש בשתן נשים.
5- לסילוק תאים צורבים מעל העור, יש לאבק בקמח או באבקת אפיה ולגרד בזהירות בעזרת סכין חמאה. כמו כן, ניתן להתיז קצף גילוח ואחר כך לגלח את השאריות.
6- טיפול באדמומיות ובגירוד מתמשך בשטח שנפגע, מטופל בעזרת משחת עור המכילה הידרוקורטיזון.

נזקים
מלבד פגיעות מכאיבות, גירודים וסימנים אדומים בעור, נגרמים לעיתים נזקים לדייגים כאשר רשתותיהם מתמלאות בערימה רירית של החוטיות. לפני כמה שנים נאלצה חברת החשמל לפנות כ-30 טון של מדוזות מבריכת הקירור של תחנת הכוח בחדרה, על מנת שלא ייגרמו נזקים כתוצאה מסתימת צנרת על ידי המדוזות.
 

 

קצת עלינו

ימית סחר הוקמה בשנת 1973, על ידי דורון עזרא ואיתן פרידלנדר.
בתחילת דרכה, עסקה החברה בייצור מוצרים לשימוש ימי, כיום בימית בעיקר עוסקים בייבוא
מוצרים מתחום היאכטות והסירות, גלישת גלים, קייט-סרף , גלישת רוח וביגוד מתאים לפעילויות אלו.
בין היתר משווקת – למועדוני השייט והגלישה, חנויות ואנשים פרטיים.

קרא עוד