איך לבחור ביגוד סערה? (נכון ל- 2021)

מה הוא ומה תפקידו?

לביגוד סערה תפקיד רב-חשיבות להגן על שייטים פעילים מפני גשם, נתזים ושטפי מים. אכן, אילו היו אלה הדרישות היחידות, היינו כולנו לובשים מעילי גשם פשוטים, אלא שבנוסף להגנה חיצונית ממים, על ביגוד סערה לספק מגוון אפשרויות אוורור, הנדרשות לרמות מאמץ שונות של הלובשים וכן עליו לאפשר תנועה חופשית ללובשים פעלתנים, להיות עמיד דיו לעמוד בסביבה הימית הכוללת, בין השאר, מלח, משטחים מחוספסים וכימיקלים, ולהיות נוח ללבישה במשכי זמן ארוכים.

 

 

 

 

 

 

התאמת הביגוד לצרכים

ביגוד סערה מיוצר בחמש קטגוריות עיקריות: ביגוד לגשם/דייג, ביגוד לקרבת החוף/קל משקל, למפרשיות/דגמים-אחידים, לשיט או תחרות חופים, ולאוקיינוס/ים עמוק. ובכן, איזה סוג מתאים לצרכיך?

ביגוד לגשם/דייג

לפני 25 שנה, רוב ביגוד הסערה היה עשוי מ-PVC מולחם או מיריעות פלסטיק דומות. כיום הוא מיוצר בעיקר מבד על בסיס ניילון או פוליאסטר, במגוון ציפויים בלתי-חדירים למים. ביגוד מ-PVC עדיין נפוץ בקרב העוסקים בדיג, שכן הוא חלק מבחוץ כדי להקל על ניקויו לאחר יום דיג. ביגוד PVC הוא גם הזול ביותר לטווח קצר או לשימוש אקראי. ביגוד כבד מ-PVC מועדף על-ידי דייגים מסחריים בשל עמידותו וחלקלקותו.

ביגוד לקרבת החוף/קל משקל

נועד לשימוש יומי באקלימים קלים ומתונים, המתאפיינים בגשם קל, בנתזים וברוח. הביגוד מתאים לשיט יומי ולסופי-שבוע במזג אוויר חמים. אידיאלי לרוב סוגי השיט הודות למשקל נמוך, הגנה טובה מאוד ועלות נמוכה, יחסית. כמה סוגים כוללים מכנסי מותניים במקום סרבלים גבוהים, ומעילי השיט קצרים וקלים בדרך כלל, כדי לאפשר ניידות גבוהה יותר.

ביגוד למפרשיות/ דגמים אחידים

ביגוד למפרשיות קטנות נועד לשימוש יום-יומי בתנאי רטיבות גבוהה ולפעילויות נמרצות הכוללות מצבי טבילה מלאה במים. שייטים פעילים מאוד זקוקים לניידות מלאה, לסגירות הדוקות כדי למנוע חדירת מים, למשקל קל ולנוחות מירבית. מעיל שיט למפרשיות (מתחילים) עשוי בדרך כלל ממעטפת והוא נלבש מעל לחולצת לייקרה ו/או חליפת ניאופרן. מעילי שיט לדגמים מתקדמים יותר, הם ברמה גבוהה יותר ובעלי מאפיינים נוספים, כמו שימוש בבדים נושמים, מבנה מותאם לתנועה, אטימות מלאה וכיסים נוספים.

ביגוד לשיט או תחרות לאורך חופים

ביגוד לשייט חופי ו/או לתחרויות לאורך החוף מתוכנן למספר ימים של שימוש רצוף בתנאים קשים ומתאים לכל הפלגה למעט הפלגות ארוכות ו/או סוערות במיוחד. ביגוד זה הוא קל משקל ותנועה. למעילי הסערה מערכות ברדס וצווארון יעילות, כיסים מרובים (חלקם עם ריפוד פליס לחימום הידיים) וביטנה מלאה המגדילים נוחות ומיגון. מכנסי הסערה הם בגזרת "אוברול"  ומעניקים הגנה מצוינת לחלק הגוף התחתון גם בישיבה. אזור הברכיים והישבן מוגן בשכבת בד חזקה נוספת.

 

ביגוד לאוקיינוס/ים עמוק

ביגוד לאוקיינוס/ים עמוק נועד לשימוש במשך ימים ושבועות רצופים בתנאים קיצוניים. זהו ביגוד שבתוכו אתה חי לאור זמן, ועליו אתה חייב לסמוך. הבדים כבדי-משקל, נושמים מאוד ועמידים. ביגוד זה מספק את המיגון טוב ביותר וייצורו מצטיין בהקפדה איכותית ביותר על פרטים.

הברדסים, כיסוי סערה, הצווארונים והאטימות הם הטובים ביותר שבנמצא למניעת חדירת מים בעד פתח כלשהו. החיזוקים נרחבים ביותר ומעניקים הגנה מפני שחיקה עקב מגע עם כננות, סיפון מחוספס וציוד סיפון אחר. אם אתה מתכנן השתתפות בתחרויות, או שיט למרחקים ארוכים, מן הראוי שתשקיע כספך ברכישת חליפה איכותית דוגמת מעיל סערה OFFSHORE תוצרת GILL, המספק הגנה ועמידות ברמה גבוהה ביותר.

 

 

 

 

איטום למים

 

בדים נושמים מאפשרים לאדי מים, אך לא למים נוזלים, לעבור דרכם. תהליך זה של העברת מים מתקיים בשתי שיטות – או בהעברה מכאנית (דרך נקבוביות מיקרוסקופיות הקטנות דיין לבלימת מולקולות של מים נוזלים, אך גדולות דיין להעברת מולקולות של אדי מים), או במעבר כימי דרך ציפוי בלתי-חדיר. כאשר החום והלחות גדולים בתוך הבגד יותר מאשר מחוצה לו, הבד הנושם פועל כמשאבת-מים ומעביר לחות אל צדו החיצוני של הבגד. ככל שהבד יעיל יותר בהרחקת לחות, וככל שמערכת הביגוד נושמת יותר, כן יפחתו הסיכויים שתרגיש קור ולחות, או חום ודביקות.

 

לבדים מיקרו-נקבוביים שעברו תהליך למינציה, יש קרום נושם שעבר למינציה בין כמה שכבות לשם חוזק ועמידות. השכבה החיצונית של מבנה ה"סנדוויץ'" – בדרך כלל בד ניילון – מגינה על הקרום מחשיפה לפגעי סביבה או לפגעים מלאכותיים. לבד החיצוני יש, בדרך כלל, ציפוי על בסיס סיליקון או ציפוי DWR (Durable Water Resistant – איטום עמיד למים) אחר, המונע ממים להיספג פנימה. בדים אלה, היעילים ביותר בנשימותם, משמשים בביגוד סערה לים עמוק מהסוג היקר ביותר.

 

בבדים מצופים הידרופיליים ("אוהבי מים") מרוחה תרכובת הידרופילית אטומה למים בצד הפנימי. התרכובות ההידרופיליות מוצקות, כך שאין בהן נקבוביות או חורים שיאפשרו העברה מכאנית קלה של אדי מים. במקום זאת, האדים נעים באופן כימי דרך המבנה המולקולרי של הציפוי, מריכוז אדים חם ועשיר בלחות שבפנים, אל הריכוז הנמוך והקריר שבחוץ. בתנאים אידיאליים, הם נושמים בקצב של כ-40% מזה של ציפויים בעלי נקבוביות מיקרוסקופיות.

 

מצאנו, כי ביגוד סערה המנצל בדים נושמים, נוח במידה ניכרת בשייט באזורים חמים, או כשפעילות השיט כרוכה במאמץ וגורמת הזעה. בביגוד לא-נושם, לאחר ירידה בקצב הפעילות, אתה נותר לח וקר, בעוד שבדים נושמים מקיימים שכבת אוויר יבשה בסמוך לעור הגוף, ואתה נותר יבש ונינוח.

קצת עלינו

ימית סחר הוקמה בשנת 1973, על ידי דורון עזרא ואיתן פרידלנדר.
בתחילת דרכה, עסקה החברה בייצור מוצרים לשימוש ימי, כיום בימית בעיקר עוסקים בייבוא
מוצרים מתחום היאכטות והסירות, גלישת גלים, קייט-סרף , גלישת רוח וביגוד מתאים לפעילויות אלו.
בין היתר משווקת – למועדוני השייט והגלישה, חנויות ואנשים פרטיים.

קרא עוד