איך בוחרים אנטנה? 

אנטנות תג"ם (VHF) הן מרכיב חיוני במערכת הקשר. תפקידה העיקרי של האנטנה הוא להקרין את ההספק שמייצר המשדר שבמכשיר הרדיו, ולמקד אנרגיה זאת בכיוון הנכון. האנטנה זקוקה למעטפת מוגנת מפגעי מזג האוויר (או שתהיה עשויה ממתכת עמידה בפני שיתוך), ועליה להיות מסוגלת לעמוד בפני הכוחות הניכרים הנוצרים בעת היחבטות הסירה בגלים כבדים.

חשוב להכיר את אופן תפקודה של האנטנה ולדעת כיצד לבחור באנטנה הנכונה, כיוון שזה ישפר מאוד את יכולתכם להתקשר עם סירות אחרות ועם תחנות חוף.

 

מהו דרוג שבח אנטנה (DB)?

דירוג ה-DB (או שבח אנטנה) מציין את ההגברה, כביכול, בעוצמת השידור הודות ליכולתה של האנטנה למקד אנרגיה. אנטנות בעלות דירוג DB גבוה מרכזות את האנרגיה בניצב למוט האנטנה, בשדה שצורתו כשל דיסקית.

באופן זה, האות המשודר מהרדיו שלך נשמע חזק יותר בתחנות הקולטות אותו. בנוסף, זה גם מפחית את כמות האנרגיה המשודרת מעל לאנטנה ומתחתיה, דבר העלול להוות בעיה כאשר הסירה מתגלגלת או מתנדנדת בין גלים. אות מרוכז עלול לדעוך או להתחזק, בהתאם לטלטולי הסירה.

 

דרוג ה-DB של האנטנה עולה ככל שהיא גבוהה יותר; לעומת זאת, הזווית האופקית נעשית קטנה יותר. אלומת הקרינה האופקית של אנטנה בעלת שבח נמוך מאפשרת לסירת מפרש להפליג בהטיה ועדיין לשדר אותות אל כיוון האופק. בסירות מפרש יש להשתמש באנטנה 3dB מותקנת בראש התורן.

חישוב דרוג שבח האנטנה:

שבח אנטנה
גובה
זווית אופקית
3dB
1.5 מ'
±80 מעלות
6dB
2.5 מ'
±35 מעלות

 

שבח והפסד האנטנה

מה משמעות המושג "שבח אנטנה"? האנטנה לא מגבירה את הספק האות המשודר (הנמדד בוואטים), אלה היא רק מרכזת אותו באלומה צרה, כמו רפלקטור בזרקור. שבח אנטנה של 3dB, משמעו הכפלת עוצמת האות המשודר. עם שבח של 6dB, האות מוכפל פי ארבעה.

 

לעומת זאת, לאורך הכבל הקואקסיאלי המחבר את האנטנה למכשיר, יש הפסדי אנרגיה (ניחות) התלויים באורך הכבל ובעוביו. לכבל קואקס תיקני (RG-58) יש ניחות של 3dB לכל 16 מטר אורך. הכפלת אורך הכבל תכפיל את עוצמת הניחות. לפיכך, רדיו בעל הספק שידור של25W  יספק רק 12.5W לאנטנה שבקצהו של כבל באורך 16 מטר, או6W  בלבד בקצה כבל שאורכו 32 מטר.

שבח האנטנה, אם כן, מתקזז במידה מסוימת על-ידי ניחות הכבל.

מפלדה ועד זכוכית

אנטנות תג"ם עשויות פלדת אל-חלד או סיבי זכוכית. אנטנות "שוט" קצרות עשויות פלדה, מתאימות להתקנה בראש התורן, כי התנגדותן לרוח קטנה והן מספקות דפוס הקרנה רחב, המתאים לסירת מפרש בהטיה. גם סירות מנוע קטנות יכולות להשתמש באנטנות שוט מפלדה, שהן עמידות מאוד.

 

לאנטנות מסיבי זכוכית אורך חיים של כמה שנים. כשהציפוי מתחיל לאבד מצבעו ונעשה כסוף, יש להחליף את האנטנה.

 

אחד המרכיבים החשובים באנטנה הוא החבק (ferrule) המחזק אותה אל המיקבע שלה. באנטנות פשוטות, החבק עשוי ניילון; באנטנות איכותיות יותר, הוא עשוי כרום-פליז או פלדה.

גם המיקבע לעצמו הוא מרכיב חשוב באיכות מערכת הרדיו. בסירת מנוע מהירה, הנעה בלב- ים בין גלים גבוהים, נדרש מיקבע פלדה חזק ביותר, בנוסף לאנטנה קשיחה מאיכות גבוהה.

החיבורים השונים של האנטנה בלב ים

בכל מערכת הרדיו יש להקפיד על חיבורים איכותיים פיסית וחשמלית בין הרכיבים השונים. בסביבה הימית, שבה יש פוטנציאל גבוה במיוחד לשיתוך, יש לשים לב לכך ולבחון את החיבורים מעת לעת. מחבר הקואקס שבבסיס התורן, למשל, הוא מקור נפוץ לאיבוד הספק.

לאיזה טווח ניתן להגיע?

מכשיר רדיו תג"ם הוא אביזר בטיחות מוצלח ביותר מבחינת עלות-תועלת. המכשיר מאפשר לכם להתקשר לחיל הים, למשטרת החופים, למרינה הקרובה או לספינות אחרות בעת מצוקה או בשגרה.

 

להלן כמה כללים שכדאי לזכור על מנת להגדיל את טווח המכשיר:

 

  • מכשירי רדיו תג"ם לסירות מוגבלים להספק של 25 וואט, כך שלא ניתן להגדיל את טווח העבודה באמצעות מכשיר חזק יותר (כפי שניתן לעשות במכשירי SSB). יש להקפיד על התקנה איכותית לרבות חיבור טוב למצברים וחיבורים קואקסיאליים איכותיים.

 

  • מכשירי קשר תג"ם פועלים בקו ראייה; אין קליטה מעבר לאופק או דרך מכשול קרקע. משמעות הדבר היא כי גובה האנטנה, יותר מכל גורם אחר, הוא הקובע את טווח השידור. אנטנה גבוהה יותר "תראה" רחוק יותר אל מעבר לאופק.

 

  • בתנאים נאותים, ניתן להשיג במשדר קטן קשר על פני מרחקים גדולים ביותר. כך למשל האות ממשואת EPIRB, שעוצמתו פחות מעשירית וואט, נקלט על-ידי לוויינים המשייטים בגובה כאלף ק"מ מעל  כדור הארץ.

 

  • מלבד גובה האנטנה, לשבח יש משקל רב בקביעת הטווח. שבח האנטנה מציין את יכולת האנטנה למקד את אנרגיית השידור במישור האופקי. אם כמה מכשירי רדיו זהים מנסים לשדר למקלט אחד, האנטנה בעלת השבח הגבוה יותר היא שתיקלט.

 

מהו המרחק המרבי שבו יכולות שתי תחנות תג"ם לדבר זו עם זו?

 

גובה אנטנה משדרת (במטרים) סוג התקנה גובה אנטנה קולטת (במטרים)
1.5 3 7.5 30 75
1.5 ידני 5 7 9 15 23
3 בסירת מנוע 9 10 11 18 25
9 בסירת מפרש 10 12 13 20 28
18 בסירת מפרש 12 14 15 21 30

טבלת מרחקי קליטה (במייל ימי)

 

האנטנות של תחנות החוף ממוקמות, לעתים קרובות, על ההרים הגבוהים ביותר שבקרבת החוף (כמו תחנת חיפה רדיו), או בראש מגדלים גבוהים וגובהן אכן מעניק להן טווח עצום.

 

לסיכום

היום הסברנו מהו שבח והפסד אנטנה, ומהו דרוג אנטנה על מנת שתדעו איך בוחרים אנטנה שתתאים לצרכים שלכם בהפלגה בים.

יש להקפיד על התקנה טובה של מכשיר התג"ם, על חיבורי אנטנה איכותיים ועל אספקת חשמל טובה ולהציב את האנטנה במקום הגבוה ביותר שאפשר, כדי להשיג טווח מרבי לשידור ולקליטה במכשיר הרדיו.

תרגום: יורם שרת

קצת עלינו

ימית סחר הוקמה בשנת 1973, על ידי דורון עזרא ואיתן פרידלנדר.
בתחילת דרכה, עסקה החברה בייצור מוצרים לשימוש ימי, כיום בימית בעיקר עוסקים בייבוא
מוצרים מתחום היאכטות והסירות, גלישת גלים, קייט-סרף , גלישת רוח וביגוד מתאים לפעילויות אלו.
בין היתר משווקת – למועדוני השייט והגלישה, חנויות ואנשים פרטיים.

קרא עוד